VESA Award Recognition

VCE State Programming Awards

New Initiatives
Virginia Master Cattleman Program Team: Phil Blevins, Washington ANR, and Matthew Miller, Wythe FBM

Program Impact
Five-Year Household Hazardous Waste Recycling Program: Matt Lewis, Northumberland ANR

Program Marketing
Marketing Invasive Problems and Solutions: Matt Yancey, Rockingham ANR/Forestry; Adam Downing, Madison ANR/Forestry; and Michelle Prysby, Virginia Master Naturalist Program

Program Evaluation
Fantastic 4-H Fun Days Provides Quality Summer Educational Programming in a Supervised Environment: Ruth Wallace, Buckingham 4-H; Terry Abston, Nottoway 4-H; and Rose Payne, Buckingham UAA

Interdisciplinary Program
Gardens Growing Families—Helps Families Keep Growing: Lisa Sanderson, Karen Carter, Kim Edmonds, Kendra Young, Teddy Martin, Barbara Tompkins, Angela Wrigglesworth, and Caryn Coombs, Henrico County agents and staff, with help from Henrico County Recreation and Parks, Henrico County Public Utilities, and Henrico Master Gardeners


Food and Nutrition Awards From the 2011 Multi-State Nutrition Education Conference

Bronze Award
Karen Henley
, Henrico
Vincent Falzone, Norfolk
Shevonne Newby, Surry and Sussex
Zaria Parks, Smyth

Outstanding Performance
Shirley Brown, Petersburg
Carolyn Yager, King William and King & Queen
Sherry Bazemore, Hampton
Pattie Fields, Grayson
Adam Pearson, Northern District
Kin Russell, Smyth
Haregowoin Tecklu, Arlington
Juliane Thurston, Halifax
Beverly Vaden, Pittsylvania

Outstanding Team Award
Dottie Havlik, Southwest Virginia Second Harvest Food Bank; Dorothy Owens, Dickenson; and Helen Rose, Dickenson

Sherry Bazemore
and Christina Paige, Hampton

Joe Logan, Channary Sok, Norma Harris, Amber Morgan, Twandra Lomax-Brown, Barbara Howlett, all of Richmond; Susan Edwards and Mike Likins, Chesterfield; Flo Grigg, Linda Marshall, and Jonah Fogel, Southeast District CV; and Burt Reid, Chris Mullins, and Andy Hankins, VSU

Platinum Award
Elizabeth Hayes, Gloucester

Friend of Family and Nutrition Program
Share Our Strength’s Cooking Matters
Mt. Rogers Health District WIC Team


Margaret Svoboda Award

Dawn Barnes, Floyd FCS


State Extension Leadership Council Awards

First Place – Scott ELC
Runner-up – Virginia Beach ELC
Runner-up – Lancaster-Northumberland ELC

This entry was posted in Past Issues and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *